Tasarım İkonları
20 Mayıs 2023 Cumartesi

Tasarım İkonları

Sade ve iyi düşünülmüş tasarımları ile zamansız tasarımlar olarak tanımlanabilecek mid-century modern klasikleri, neredeyse ürünlerin bir asıra yaklaşan uzun bir yolculuğu olduğunu düşünürsek, aradan geçen onca yıla rağmen evlerimizin aranan ve sevilen mobilyaları oldular. Dönemin tasarımcıları Edward Wormley, Ray ve Charles Eames, Arne Jacobsen, Marcel Breuer sade çizgileri ile 21 yy. mekanlarında dahi sevgiyle karşılanıyor. Mid-Century'nin tarzın en sevilen, farklı tarzlarla bir arada kullanılabilen tasarımlarından bazılarına  https://popdeko.com/ dan ulaşabilirsiniz. 

Eames Sandalye, 1948 -1950 yıllarında MOMA tarafından düzenlenen bir yarışma için tasarlanmış, II. Dünya Savaşı sonrasında pek çok ülkenin içinde bulunduğu savaş sonrası ekonomisi düşünülerek, daha uygun fiyatlı ve endüstriyel üretilebilir olarak düşünülmüş, farklı renklerde oturma yeri ve farklı malzemelerden ayaklar ile çeşitliliği sağlanabilir, tek parça oturma yeri ve sırtlığı olan fiberglass bir üst ile metal veya ahşap ayaklar ile kullanılabilir bir sandalye olarak sunulmuştur. 

1990'larda ürün çevreye zararlı  olduğu belirlenen fiberglass yerine polipropilen ile üretilmeye başlanmıştır. Son dönemde daha çevre dostu fiberglass ve polipropilen ile üretimi yapılmaktadır. 

Farklı Eames Sandalye modellerini aşağıda ki linkten inceleyebilirsiniz. 

https://popdeko.com/eames-sandalye