Eylül Gezisi, Lizbon!
13 Ekim 2023 Cuma

Eylül Gezisi, Lizbon!

  Avrupa'nın en batısında bulunan, İstanbul gibi yedi tepeli, bol yokuşlu, merdivenli bir başka güzel şehir olan Lizbon' u gezmek için biz eylülü seçtik! Hava sıcaklığının yürümek için ideal olduğu ve gün ışığının da bol olduğu aylardan, eylülde, Lizbon'da olmak çok güzel! 

  Lizbon'u aslında üç-beş güne sığdırmak mümkün değil! İstanbul gibi gezilecek görülecek pek çok yeri olan, şehrin pek çok noktasından manzaralara bakmaya doyamadığımız Lizbon'a ve çevresine bir ay ancak yeter. Pek çoğumuz için bu olasılık mümkün olmayacağı için, olanla yetinelim ve üç-beş gün demeden Lizbon'u doyasıya yaşayalım!

  Lizbon, Avrupa'nın diğer şehirlerinden farklı bir ruha sahip, neredeyse tüm gün yaşayan bir şehir. Farklı bir ışığı var. Bu ışıkta, şehrin mimarisinin önemli etkisi var. Şehrin kaldırımları küçük parlak mozaik taşlardan döşenmiş, zemine yansıyan güneş ve portekizcede "Azulejos" olarak adlandırılan, ve birbirinden güzel desenleriyle tüm şehri süsleyen, binaları rüzgardan ve nemden korumak için dış cepheye döşenen çiniler, şehire gerçek anlamda bambaşka bir ışık veriyor.

  Lizbon, Tejo Nehri'nin kıyısında yer alıyor ve bu nehir Atlas Okyanusu'na dökülüyor, 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu Akdeniz'deki deniz yollarına hakim olunca, kaşiflerin zorlu yolculukları buradan batıya ve güneye doğru başlamış ve Avrupa'nın ticareti için önemli limanlardan biri de olmuş şehir. 1755'de Lizbon çok büyük, yıkıcı bir deprem atlatmış, şehrin %85'i harap olmuş. Lizbonlulara göre şehri özel yapan ve ruhunu veren orada yaşayan insanlar, bu sebeple özellikle Alfama bölgesinde sıkça rastladığımız, hoş bir adetleri var, o evden biri hayatını kaybettiğinde, o kişinin anısına binanın dışına, gravürler fotoğraflar asarak o kişinin hatırasını yaşatıyorlar.


LİZBON VE ÇEVRE BÖLGELERİ

Baixia, Chiado, Bari Alto; merkezi ve turistik bölgeler, Alfama; kale ve çevresi Belem; Jeronimos Manastırı ve çevresi.

Sintra; Unesco kültür mirasında olan bir bölge, şehir merkezine tren ile yaklaşık 40-50dk uzaklıkta.Cascais; Lizbon'a yaklaşık bir saat uzaklıkta sahil kasabası.

Lisbon turistik bir yer olduğu için, kalacak yer için araştırmanızı, rezervasyonunu 2-3 ay önceden yaparsanız daha uygun fiyatlarda merkezi yer bulabilirisiniz. Şehir merkezinden pek çok yer yürüme mesafesinde gezilebilir. 


NE YENİR ? NEREDE YENİR?

A GINJINHA (JİNJİNYA DİYE OKUNUYOR) Meşhur vişne likörü, şehrin pek çok köşesinde, minik dükkanlarda tezgahlarda görebilirsiniz, minik shot bardaklarında günün her saati içiliyor. A GINJINHIA SEM RIVAL en meşhurlarından.

DUZIAT: TUZLU KESTANE Sokakta satılıyor, yazıldığı gibi okunuyor.

PASTEIS DE BELEM Dünyaca meşhur, tarifi sır gibi saklanan Belem Turtası, hikâyeye göre Belem'de bulunan Jeronimos Manastırı rahipleri, giysilerini kolalamak için (kimi yerde manastırın inşası için diye geçiyor) çokça yumurta akı kullanıyorlarmış, yumurta sarılarını da yaratıcı bir fikirle değerlendirmek istemeleriyle bu tarif bulunmuş. Meşhur tarifi bilen sadece 5 kişi varmış bir zamanlar ve aynı arabaya binmezler birlikte gezmezlermiş, dünyada tadılması gereken 20 lezzetten biri olarak anlatıyor Saffet Emre Tonguç'un lizbon programında. Belem' e gittiğinizde PASTEIS DE BELEM'in geniş, çinili salonlarında bu lezzeti mutlaka denemenizi tavsiye ederiz, portekizliler bu turtayı üzerine bol tarçın dökerek tüketiyorlar.

PASTEIS DE NATA: Pasteis de nata, meşhur Belem turtasının diğer yerlerde ki adı, "pasteis de belem" adı patentli olduğu için sadece Belem'de bulunan orjinal yerinde bu isimle satılıyor., Pastel de Nata yemek için şimdilerde lokallerin tercih ettiği yer, MANTEIGARIA'da (timeout markette ve Cameos meydana yakın dükkanları var) ayaküstü yiyebilir veya paket olarak alabilirsiniz. Burası pastel de nata için bizim de favorimiz, şeker oranı ve hamur ayarı çok yerinde.

PASTEL DE BACELOU :Mekik şeklinde bir hamur, içinde balık (codfish), patetes, sebze ve otlar var, kızartılarak servis ediliyor, geleneksel tarifin içinde peynir bulunmuyor, modern versiyonunda iç malzemeye peynir de koyuyorlar. PASTEL DE BACELOU adında bir zincir var, şehrin pek çok yerinde bulunuyor, peynirli tarifi ile sunuyorlar. Geleneksel mutfağı olan pek çok yerde bu lezzeti deneyebilirsiniz.

TIME OUT MARKET: Şehrin sokak lezzetlerinden ve alternatif yeme içme seçeneklerinden oluşan food court, küçük tasarım dükkanlar ve şarap mağazaları da var. Canlı müzik ve gösteriler de yapılıyor.

CONFETIERA NACIONAL: 180 yıllık pastane, kendine özgü lezzetleri var.

CAFE A BRASELIERA: İçi art-deco stilde olan Lizbon'un en eski ve popüler kafesi, meşhur yazar Pessoa'nın bronz heykeli var dışarıda.

O TREVO: Antonie Bourdain'in yeri olarak meşhur olmuş, meşhur gurmenin tercihi domuz sandviçmiş.

TROBODARES: Orta çağ tarzı dekorasyonu olan bir yer, masaya ateşte çömlek getiriyorlar, et masada pişiyor, genelde şarapla tüketiliyor.

BONJARDIM: Acılı tavuğu meşhur olan dükkan.


O GAITEIRO: Izgara balık yapan esnaf tipi dükkan, ızgara sardalyesi meşhur. Sadece öğlen yemeği servisi yapan bir aile işletmesi.


SOL E PESCA Eskiden balıkçı malzemeleri satan bir dükkan, konserve balık satıyor ve servis ediyorlar, otantik bir dekorasyonu var, Pink Street'de yer alıyor akşam bu bölge oldukça hareketli, bir akşam için tercihiniz olabilir. Yediğiniz sardalyeleri konserve olarak satın alabilirsiniz.


RAMIRRO: Ayhan Sicimoğlu'nun Lizbon için bir numaralı önerisi olan bu restoran deniz ürünlerini sadece yağ, sarımsak ile sossuz pişirerek servis ediyor. Mutlaka önceden rezervasyon yaptırın.


BAIRRO DO AVILLEZ: Michelin Lizbon tavsiye listesinde olan bu restoran farklı bölümlerden oluşuyor, içinde balık , et, pizza ve bar kısmı var, hoş ve şık bir dekorasyonu var. Öğlen ve akşam servisleri var, rezervasyon yaptırmanızı öneririz.


Yeme-içme anlamında çok zengin bir şehir her bütçeye göre çok fazla leziz alternatif var.

 

LİZBON'DA ALIŞVERİŞ

CONSERVEIRA DE LISBOA: Meşhur sardalye konserve dükkanı.

FABRİCA DAS ENGUİAS: Meşhur sardalye konserve dükkanı.

LX FACTORY: Eski fabrikadan dönüştürülmüş tasarım dükkanlarının olduğu bir yer. Yemek yeme yerleri de var, bol grafitili sokaklar, Belem dönüşü uğrayabilirsiniz.

LIVRARİA BERTRAND: Guinnes Rekorlar Kitabına göre Portekiz'in başkenti Lizbon'un Chiado semtindeki Bertrand kitapçısı neredeyse 300 yıl önce, 1732'de açılmış ve o zamandan beri hizmet veriyor. Bu kitapçıdan kitap aldığınızda, isterseniz kitabın oradan alındığına dair bir damga basıyorlar.

CASA PREIRA:  Çay, kahve ve çikolata çeşitlerini satan orijinal bir dükkan.

A VIDA PORTUGUESA: Ev eşyaları ve dekoratif ürünler satan mağaza.

CORK&COMPANY: Portekiz topraklarında, şişe mantarının elde edildiği meşe mantarı ağacından bolca olduğu için, mantardan yapılmış çokça ürün ve tasarım görmek mümkün Lizbon'da. Nihalelerden, sehpalara, yogamatlerinden, çantalara pek çok tasarım bulabilirsiniz.


FADO DİNLEMEK İÇİN ÖNERİLER

19. yy' da Fado; balıkçı, kâşif ya da denizci olan sevgililerini, eşlerini denize uğurlayan ve onların geri dönmesini bekleyen kadınların söyledikleri şarkılardır.  Bu nedenle Fado, hüzünlü, özlem dolu, aşk dolu bir müzik türüdür.


TASCA BELA: Rezervasyonsuz, önünde sıra beklemeli fado, klasik fado gecelerinden farklı, fix menü değil, içeride sadece içki veya aperatif alabiliyorsunuz, daha kısa süre kalabiliyorsunuz. Mutlaka denenmeli. (10-15 euro-kişi başı)

TASCA DO CHICO: Klasik fado, tüm gece oturmalı, küçük 30-40 kişilik mekan, samimi geleneksel dekorasyon, fix menü, mutlaka rezervasyon yaptırın gitmeden. (45-50 euro-kişi başı)

MESA DE FRADES: Klasik fado, tüm gece oturmalı, otantik dekorasyon, fix menü, mutlaka rezervasyon yaptırın gitmeden. (65 euro-kişi başı)


MÜZE VE TARİHİ YERLER

JERONIMOS MANASTIRI, BELEM KULESİ, KAŞİFLER ANITI,  MUSEO DE AZULEJOS , MAAT, MNAC, GULBENKIAN, SINTRA, CASTELLO ...

Müze ve gezilecek pek çok yer ilgi alanınıza ve vaktinize göre seçebilirsiniz. Jeronimos Manastırı, Belem Kulesi'nde, Sintra'da uzun kuyruklara hazırlıklı olun. Vaktiniz azsa, önceliği şehiri gezmeye ayırabilirsiniz. "Azulejos" yani çinilerle kaplı binalar şehre ayrı bir görsellik katıyor, merdivenler, büyük küçük meydanlar, tramvaylarla dolu şehirde vakit geçirmek, yollarda yokuşlarda yürümek oldukça keyifli. Çiniler ilginizi çektiyse daha fazlası için, merkeze 20 dk uzaklıktaki Museo De Azulejos' u gezebilirsiniz.

Efsanevi TRAM 28; neredeyse şehrin ikonu olmuş sarı tramvaylarının en meşhuru 28 numaralı olan, ama çok turistik olduğu için boş yakalamak çok kolay değil alternatif olan hemen hemen aynı güzergahtan geçen 12 numarayı deneyebilirsiniz, veya ilk ve son duraktan binmek yerine, ara duraklardan , Cameos Meydanı gibi, bu meşhur turistik deneyimi yaşayabilirsiniz.

SANTA JUSTA ASANSÖRÜ; Bu da olmazsa olmaz Lizbon deneyimlerinden biri, aşağıda çok uzun kuyruklar olduğu için bu asansörü kullanmak yerine Largo do Carmo tarafından neredeyse hiç sıra beklemeden köprüden geçerek  ücretsiz bu deneyimi yaşayabilirsiniz. 

ELEVADOR DA BICA: Lizbon'un en dik yokuşlarından birinde dar bir sokakta ulaşımı sağlamak için kullanılan bu raylı sistem için aşağıda uzun zaman kuyruk beklemek yerine inişte sıra beklemeden binebilirsiniz.


EN GÜZEL LİZBON MANZARALARI

Miradouro Senhora Do Monte

Miradouro Do Monte Agudo

Miradouro Portas Do Sol

Miradouro de Sao Pedro De Alcantra

Kale manzaraları


LİSBON ŞEHİR KARTI ; 

Havalimanında bir gişesi var önerimiz buradan almanız 24 saat açık, şehir içinde olanların çalışma saatleri değişkenlik gösteriyor.

Lisbon kart ile ücretsiz ulaşım ve belli başlı müzelere tarihi yerlere ücretsiz giriş sağlayabilirsiniz. 24 saat, 48 saat ve 72 saat gibi alternatifleri var, ilk kullandığınız andan itibaren başlıyor.

Kartı incelemek için ; LISBOACARD


HAVALİMANI ULAŞIM: 

Havalimanın içinden metro ile merkezi pek çok noktaya yaklaşık 30-50 dakika aktarmalı veya kalacağınız bölgeye göre tek hat ile ulaşabilirsiniz. 

UBER veya BOLT ile yaklaşık 15-25 dakika trafiğe göre değişebilir. (8-15 Euro)


LİZBON ' A GİDİŞ :

Lizbon'a İstanbuldan direk seferler var ama İspanya, İtalya veya Yunanistan üzerinden aktarmalı uçuşlarla bileti önceden alırsanız, direk uçuşların yarı fiyatına hatta üçte birine uçabilirsiniz. Ve belki akdenizin diğer güzel ülkelerini de bir iki gün gezerek farklı destinasyonları bir arada görebileceğiniz daha uzun ve uygun bir tatile evrilir seyahatiniz. 

HAZIRLAYAN : MELİKA ÖZER